Wybór języka
PL EN
Porady projektantów

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Obecnie nie spełnia ona już tylko funkcji związanych z zabiegami higienicznymi, ale jest również miejscem gdzie pragniemy się zrelaksować, uciec przed problemami.W osiągnięciu tych celów mogą pomóc nam wykwalifikowani projektanci, którzy dzięki znajomości bieżących trendów, elementów budowlanych i instalacyjnych podpowiedzą nam jak zmienić to prozaiczne miejsce w prywatny raj.

Aby jednak ułatwić Państwu przygotowanie się do spotkania z projektantem przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań.

 

1. Jakie wymiary są niezbędne do rozpoczęcia projektu?

Najistotniejszymi informacjami niezbędnymi do zaprojektowania łazienki są oczywiście wymiary. Przed spotkaniem z projektantem należy zatem najprecyzyjniej określić:

  1. wysokość, głębokość oraz szerokość pomieszczenia,;
  2. dokładne umiejscowienie i wymiary skosów kominów, wnęk, występów, filarów, zabudowań oraz ścianek, czyli stałych elementów łazienki;
  3. dokładne wymiary i umiejscowienie okien i drzwi;
  4. umiejscowienie odpływów i przyłączy.

 

2. Wzór zwymiarowania łazienki niezbędny do realizaji projektu:

3. Co należy brać pod uwagę przy zakupie płytek ceramicznych?

Decydując się na zakup płytek, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • zakup musi być przemyślany zarówno pod kątem estetycznym, jak i technicznym,
  • należy określić warunki, w jakich płytki będą eksploatowane (wewnątrz budynku czy na zewnątrz, natężenie ruchu w danym pomieszczeniu, itp.),
  • składając zamówienie, należy je zwiększyć o ok. 10-15% w stosunku do wymierzonej powierzchni, aby w przypadku wystąpienia defektów mieć materiał z tej samej dostawy,
  • bezpośrednio po odbiorze płytek należy dokładnie sprawdzić, czy cechy zewnętrzne odpowiadają deklarowanym przez producenta parametrom.

 

4. Jaki układ płytek wybrać: pionowy, czy poziomy?

Układ pionowy płytek sprawia, że łazienka wydaje się wyższa. Natomiast układ poziomy pozwala nam uzyskać efekt optycznego poszerzenia łazienki przez co szczególnie polecany jest w małych łazienkach.

 

5. Co wybrać: kabinę prysznicową, czy wannę?

Podejmując decyzję o wyborze kabiny prysznicowej lub wanny należy wziąć pod uwagę potrzeby użytkowników łazienki. Jeżeli większość z nich preferuje długie kąpiele i dysponujemy niezbędną przestrzenią warto wybrać wannę.

Kabiny prysznicowe zalecane są gdy łazienka jest mała. Producenci kabin prysznicowych oferują głębokie brodziki wyposażone dodatkowo w wygodne siedziska, których zastosowanie pozwoli uzupełnić ich funkcjonalność.

 

6. Co wybrać: miskę wiszącą, czy kompaktową?

W przypadku miski wiszącej wszelkie elementy instalacyjne są ukryte za ścianką co niewątpliwie zapewnia walory estetyczne. Poza tym ułątwiają one sprzątanie podłogi – tu pojawia się aspekt higieniczny. Wymagają one jednak specjalnej konstrukcji wsporniczej, co generuje znaczne koszty.

 

7. Łazienka bez barier – jak tego dokonać?

Korzystanie z łazienki przez osoby o obniżonej sprawności ruchowej nie powinno być trudnym wyzwaniem, a łatwą i przyjemną czynnością. Projektanci pomogą zaplanować przestrzeń oraz dobrać urządzenia, które to umożliwią.

Łazienka taka powinna być przede wszystkim pozbawiona zbędnych przedmiotów i zapewniać swobodne przedostanie się do urządzeń sanitarnych. Same urządzenia muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości dostosowanej do ograniczeń użytkownika.Korzystanie z łazienki ułatwią niewątpliwie uchwyty naścienne.

Producenci urządzeń sanitarnych i armatury łazienkowej posiadają w swojej ofercie produkty projektowane specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Są to na przykład baterie jednouchwytowe wykończone miękkim tworzywem, ograniczające temperaturę wody, czy kabiny prysznicowe bez progów. Wśród produktów znajdują się również umywalki dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach, miski ustępowe umożliwiające samodzielne korzystanie przes niepełnospawne osoby i wiele innych akcesoriów.

 

8. Jak powiększyć przestrzeń w łazience?

Aby uzyskać efekt powiększenia przestrzeni w łazience projektanci polecają duże lustra – bez dekoracyjnych ram. Kilka luster powielających swoje odbicia spotęguje dodatkowo efekt powiększenia.

Unikanie zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych, zarówno pod postacią wzorzystych płytek ceramicznych jak i akcesoriów również pozwoli uzyskać pożądany efekt. Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej sprawdzają się płyki jasne. Płytkami o ciemniejszej lub kontrastowej barwie pożna zaznaczyć najważniejsze sfery, np. Obszar umywalki z lustrem, WC, czy kabinę.

 

PRZYKŁADY PROJEKTÓW: